ДОГОВІР

Договір найму (оренди) засвідчує зобов’язання власника надати наймачеві (орендарю) приміщення для використання на визначений або невизначений період, а наймач (орендар) зобов’язується платити за цей час орендодавцю фіксовану суму за оренду.

Договір найму (оренди) квартири/будинку повинен бути укладений між орендарем та власником даного приміщення у письмовому вигляді на польській мові. Немає стандартного типового договору. Зразки договорів найму можна знайти в Інтернеті. Договір може бути будь-якої форми і може бути написаний від руки. Тим не менш, він повинен містити всі дані, які перераховані нижче.

Важливе: Немає необхідності реєструвати договір найму, (напр., у нотаріуса, в управлінні гміни чи іншій установі).

Договір найму (оренди) квартири/будинку підтверджує право користування орендованим приміщенням. Договір може бути укладений на визначений час, (напр., 1 місяць, 3 місяці, рік) або на невизначений термін. Кожен вид договору можна припинити за певних умов ->

В договорі вказується фіксована плата (що таке фіксована плата? ->), терміни та форма оплати, сума грошової застави чи термін дії і припинення договору (часто становить 1 місяць). Договір повинен також містити опис і технічний стан квартири на момент передачі. Також можна виконати фотографічну документацію фактичного технічного стану приміщення на початку оренди. В договорі також повинно бути вказано, хто відповідає за оплату комунальних послуг (часто за це відповідає орендар) -> В додатку до договору слід також записати показники лічильників, наприклад, електроенергії, води, газу. Такі дані допоможуть визначити, яким було фактичне споживання компослуг орендарем протягом періоду, коли він жив у квартирі.

Крім того, договір найму повинен містити інформацію про сторони договору та його предмет:

 • дані власника і наймача (імена та прізвища, дати народження, адреси проживання і кореспонденції, номери PESEL (також іноземця, якщо йому присвоєний такий номер) та номери документів, які підтверджують вищевказані дані, напр., посвідчення особи, видане в Польщі, або паспорт та карта перебування для іноземця,
 • предмет договору найму із зазначенням точної адреси квартири (місто, вулиця, номер будинку та квартири).

ПЛАТА

Оренда квартири пов’язана з витратами, в які входять:

 • плата за оренду квартири (фіксована місячна плата, в яку часто входить квартирна плата -> а також винагорода посереднику, якщо користуєтесь послугами агентів з нерухомості).
  Приблизні ціни на оренду квартир подано тут -> Орендар зобов’язаний здійснювати оплату вчасно і з періодичністю, вказаною в договорі. Якщо умови оплати не зазначені в договорі, то оплата повинна здійснюватись:
  –  коли оренда триває не більше, ніж 1 місяць – заздалегідь за весь період оренди,
  – коли оренда триває більше, ніж 1 місяць або коли договір був укладений на невизначений час – кожного місяця до 10 числа.
  Орендодавець може збільшити орендну плату, записану у договорі, на місяць раніше в кінці кожного календарного місяця. Зміна розміру орендної плати вимагає підписання додатку (додаткових порозумінь до договору).
 • плата за воду, електроенергію, газ – аванс за воду, електроенергію часто входить у вартість оренди – проте усі недоплати повинні оплачуватися додатково орендарем (відповідно до стану лічильників у розрахунках періодичних), а за відсутності лічильників в квартирі – оплата за договірною ставкою,
 • додаткові оплати, напр., охорона, ремонтний фонд, додаткові послуги, Інтернет.

При підписанні договору власник квартири, зазвичай, вимагає заплатити заставу, тобто, певну суму грошей, які можуть бути використані для покриття збитків, пов’язаних з використанням квартири/будинку, (напр., для можливого ремонту пошкоджень або знищень). Розмір застави найчастіше становить 1-2 місячні орендні плати. Ця застава повертається, якщо орендар розриває договір і залишає квартиру. Якщо власник не виявить пошкоджень або знищень застава повертається в повному обсязі, а якщо виявлені пошкодження, то власник має право взяти із застави суму, яка покриє, на його думку, збитки. Якщо збитки великі, власник має право не повертати застави взагалі.

Орендар також зобов’язаний покрити незначні витрати в процесі експлуатації приміщень, зокрема:

 • дрібний ремонт підлоги, дверей, вікон,
 • малювання стін, підлоги, внутрішньої сторони вхідних дверей,
 • дрібний ремонт інсталяцій і технічного обладнання для того, щоб використовувати природне освітлення, опалення, воду.

Увага: Пам’ятайте, що додаткові оплати, які вимагають власники за реєстрацію місця проживання ->наймача, не відповідають вимогам польського законодавства.

РЕЄСТРАЦІЯ ПРОЖИВАННЯ В ОРЕНДОВАНОМУ ЖИТЛІ

В Польщі існує обов’язок реєстрації місця проживання як для громадян Польщі, так і для іноземців. Для іноземця цей обов’язок означає, що він повинен зареєструвати своє місце проживання в Польщі найпізніше до кінця четвертої доби, рахуючи з моменту перетину польського кордону, хіба що перебування у Польщі не перевищуватиме 14 днів.

Представлення підтвердження виконання обов’язку реєстрації вимагається у ході процедури, пов’язаної з легалізацією перебування іноземця в Польщі, (напр., при отриманні карти перебування).

Зареєструвати місце проживання може тільки іноземець, який перебуває у Польщі на основі документів, які дають йому право перебувати у Польщі, (напр., дійсної візи або карти перебування).

Тимчасова реєстрація місця проживання

Щоб іноземець міг зареєструвати місце проживання у Польщі в орендованій квартирі, він повинен мати підписаний з власником квартири договір про оренду квартири.

З договором про оренду квартири, дійсним закордонним паспортом та візою або картою перебування потрібно звернутись в управління міста/гміни, відповідне щодо розташування квартири. В управлінні міста/гміни потрібно заповнити форму заяви на польській мові про тимчасове перебування, яке триватиме понад 3 місяці. Форма заяви про тимчасове перебування, яке триватиме понад 3 місяці знаходиться тут ->

Реєстрація на тимчасове перебування до 3 місяців здійснюється в усній формі у відповідному управлінні.

Підтвердження реєстрації видається безкоштовно в момент прийняття реєстраційної заяви. Особа отримує документ, який підтверджує реєстрацію (дійсний до зазначеної дати закінчення реєстрації).

Увага! Якщо іноземець не має у Польщі номера PESEL, то у випадку реєстрації місця проживання у Польщі на період понад 3 місяці управління міста/гміни присвоїть йому цей номер (що таке номер PESEL->?)

Увага! У деяких управліннях міста/гміни, крім підписаного договору, також вимагається письмова згода власника житла на реєстрацію місця проживання іноземця в його квартирі або вимагається присутність власника в управлінні міста/гміни під час реєстрації іноземця.

Реєстрація на постійне місце проживання

Іноземець, у якого є дозвіл на постійне місце перебування (що таке дозвіл на постійне перебування ->?) або дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС (що таке дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС ->?) може зареєструватись у Польщі на постійне місце проживання.

Обов’язкові заяви та документи для огляду з метою отримання постійної реєстрації:

Увага! Особа, яка реєструється на основі заяви на постійне проживання, зобов’язана представити підтвердження перебування у квартирі, яке повинен зробити власник квартири у формі розбірливого підпису із зазначенням дати, коли його було зроблено.

ПРИПИНЕННЯ (ЗАКІНЧЕННЯ) ДОГОВОРУ ОРЕНДИ

Договір укладений на визначений час, (напр. на 1 рік) припиняється автоматично після закінчення терміну його дії. Договір можна розірвати (закінчити) найкраще у письмовій формі з дотриманням терміну закінчення, вказаного у даному договорі.

Договори на невизначений термін (безстрокові) можна розірвати з дотриманням терміну закінчення, вказаного в договорі, а коли термін закінчення не записаний в договорі, то відповідно до нормативних термінів закінчення. Нормативний термін розірвання договору оренди (підписаного на невизначений термін, з щомісячною оплатою орендної плати) становить 3 місяці, рахуючи з кінця календарного місяця, у якому договір було розірвано. У інших випадках:

 • якщо орендна плата виплачується з інтервалом більше одного місяця – договір найму можна розірвати найпізніше на 3 місяці вперед, наприкінці календарного кварталу,
 • якщо орендна плата виплачується в більш короткі проміжки часу, ніж 1місяць – на три дні вперед,
 • коли оренда є поденна – на один день вперед.

Розірвати договір може як орендар, так і власник житла. Власник має право розірвати договір негайно, якщо орендар використовує житло не за призначенням, напр., нищить його, веде у ньому господарську діяльність, у приміщенні перебувають та ночують особи, які не мають на це права. Орендодавець може розірвати договір найму без дотримання терміну також у випадку, коли наймач не платить вчасно орендної плати, принаймні, два повних періоди оплати (у випадку щомісячних платежів – два місяці) та орендодавець попередив наймача про розірвання в письмовій формі  й встановив додатковий місячний термін погашення заборгованості.

Після закінчення терміну оренди орендар зобов’язаний залишити приміщення в стані не гіршому, ніж на початку оренди.

З обов’язку реєстрації місця проживання -> не народжуються жодні права іноземця на нерухомість. Реєстрація є просто підтвердженням фактичного стану, тобто, перебування конкретної особи в даному приміщенні.

Увага: Пам’ятайте, що додаткові оплати, які вимагають власники за реєстрацію місця проживання -> наймача, не відповідають вимогам польського законодавства.